Parama privačių elektromobilių įkrovimo stotelės įrengimui
-
Planuojantys įsirengti elektromobilių įkrovimo stotelę, turėtų suklusti. Lietuvos energetikos agentūra paskelbė informaciją apie paramą privačių elektromobilių įkrovimo stotelės įrengimui. Anot agentūros pranešimo spaudai, Lietuvoje iki 2026 metų planuojama suteikti 45 mln eurų paramą, kuri leistų įrengti daugiau nei 53 tūkst. privačių EV įkrovimo stotelių.
Kas yra parama krovimo stotelei, ar galite ja pasinaudoti ir ką reikėtų daryti – apie tai šiame straipsnyje.
Elektromobilumo statinimas
Vienas iš mitų apie elektromobilius yra „nėra kur įkrauti elektromobilio“. Iš tikro šiuo metu tikrai yra kur įkrauti elektromobilius ir sparčiai besiplečiantis viešųjų įkrovimo stotelių tinklas užtikrina, jog visiems pakaks vietos. Visgi, mitas gali tapti tiesa, jei įkrovimo stotelių tinklas plėsis lėčiau nei daugėjantis elektromobilių skaičius gatvėse.
Iki šiol, didelis dėmesys buvo skiriamas elektromobilių įsigijimui, skirta parama įsigyjantiems naują ar naudotą elektromobilį, suteikiama kompensacija už utilizuotą taršų automobilį ir pan. Tuo tarpu apie įkrovimo stoteles kalbėta mažiau. Iki šiol. Prasideda naujas elektromobilumo skatinimo etapas, leisiantis gyventojams dar patogiau naudotis elektromobiliams skirta infrastruktūra.
Projektas „Privačių elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas“
Lietuvos energetikos agentūros įgyvendinamas projektas „Privačių elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas“ suteiks galimybę sukurti daugiau privačių įkrovimo stotelių, o tai leis taupyti laiką bei patogiau planuotis keliones elektromobilių vairuotojams.
Parama per 3 finansavimo etapus bus suteikta daugiau nei 53 tūkst. EV įkrovimo stotelių įrengti, o tam bus suteiktas 45 mln eur finansavimas.
Projekto tikslinės grupės ir finansavimo intensyvumas (nuo fiksuoto įkainio)
- Fiziniai asmenys, siekiantys įsirengti EV įkrovimo prieigas (3,7–11 kW galios) nuosavybės teise valdomuose nekilnojamo turto objektuose (individualiuose namuose/soduose). Finansavimo intensyvumas – 40 proc. nuo fiksuoto įkainio.
- Fiziniai asmenys, siekiantys įsirengti EV įkrovimo prieigas (3,7–11 kW galios) nuosavybės teise valdomuose nekilnojamojo turto objektuose daugiabučiame name ar daugiabučio namo sklype. Finansavimo intensyvumas – 60 proc. nuo fiksuoto įkainio.
- Juridiniai asmenys – daugiabučio bendrojo naudojimo turto objektų valdytojai, siekiantys įrengti EV įkrovimo prieigas (7-22 kW galios) daugiabučio namo gyventojų teisėtais pagrindais bendrai valdomuose nekilnojamo turto objektuose daugiabučio namo gyventojų reikmėms. Finansavimo intensyvumas – 80 proc. nuo fiksuoto įkainio.
- Viešieji arba privatūs juridiniai asmenys, siekiantys įrengti EV įkrovimo prieigas (7-22 kW galios) savo darbuotojų reikmėms. Finansavimo intensyvumas – 30 proc. nuo fiksuoto įkainio.
Dotacija mokama už elektromobilių įkrovimo stotelę ar stotelių įsigijimą, montavimą / įrengimą.
Pasinaudoti parama galės tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Pagal projekto nuostatas, įkrovimo stotelės ar stotelių su viena ar daugiau prieigų įsigijimas, montavimas / įrengimas) bus galimas:
· individualiuose namuose / soduose;
· daugiabučių namų kiemuose, stovėjimo aikštelėse ir garažuose;
· darbovietėse (įmonėse, įstaigose, organizacijose ir t. t.).Parama bus skiriama diegiant tik naują ir anksčiau nenaudotą įrangą bei susijusius komponentus įkrovimo stotelėms.
Didžiausia finansuojama suma - iki 60 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, apskaičiuojamų pagal kvietime teikti paraiškas nurodytus fiksuotuosius įkainius už vienos prieigos įrengimą ir nepažeidžiant atitinkamų reglamentų.
Tikimasi, jog šia parama aktyviai naudosis darbovietės, taip sukurdamos pridėtinę vertę savo darbuotojams jau turintiems elektromobilį, o EV stotelės darbo vietoje buvimas paskatins daugiau darbuotojų pakeisti taršų automobilį į elektromobilį. Verslas iš ties gali gauti naudos iš investavimo į EV įkrovimo stoteles.
Kaip gauti paramą įkrovimo stotelėms?
Lietuvos energetikos agentūra jau šį rugsėjį paskelbė pirmojo etapo kvietimą teikti paraiškas paramai. Numatyta, kad paraiškas tiekti pirmajame etape bus galima iki 2023 m. vasario 28 d. Per šį laikotarpį tikimasi paskirstyti apie 12 mln. eurų ir taip finansuoti 15 462 įkrovimo prieigų įrengimą privatiems bei fiziniams asmenims.
Norint gauti paramą įkrovimo stotelėms, turite susipažinti su reikalavimais, sąlygomis ir numatyta tvarka bei laiku pateikti reikiamus dokumentus su prašymu. Keletas paskelbtų sąlygų apima pačią techniką, stotelę, įrengimo metodiką:
· įrengiamos EV prieigos negali būti mažesnės nei 3,7 ir didesnės kaip 11 kW galios;
· stotelės su prieiga (-omis) montavimo darbus turi atlikti asmuo, turintis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos išduotą Elektros įrenginių įrengimo atestatą;
· turi būti diegiama tik nauja ir anksčiau nenaudota įranga ir susiję komponentai;
· įrengiama stotelė su prieiga (-omis) turi atitikti ne žemesnę kaip IP-44 atsparumo dulkėms ir drėgmei klasę jei įrengiama viduje, įrengiama lauke – ne žemesnę kaip IP-54 atsparumo klasę.Visa informacija apie prasidėjusį etapą, informaciją pareiškėjams, reikalavimus, sąlygas bei procesą bus skelbiama Lietuvos energetikos agentūros tinklalapyje ena.lt bei Esinvesticijos.lt
-