Kompensacija elektromobilio įsigijimui 2022 metais

 • Kompensacija elektromobilio įsigijimui 2022 metais

  Gera žinia! Kompensacija už elektromobilį 2022 metais vis dar teikiama ir kompensavimas vyks tol, kol bus išnaudotos elektromobilių įsigijimui skirtos lėšos pagal finansavimo priemonę „Elektromobilių įsigijimo fiziniams (juridiniams) asmenims skatinimas“. Todėl jei kaip tik svarstote apie naujos transporto priemonės įsigijimą, verta pasidomėti kompensavimo mechanizmu ir galimybe įsigyti elektromobilį - švaresnę, ekologiškesnę transporto priemonę pasinaudojus specialiai tam skirtu finansavimu.

  Pastaruoju metu dedamos didelės pastangos sumažinti aplinkos taršą. Transporto sektorius, kaip ir keletas kitų, yra vienas taršiausių sektorių ir netgi 31 proc. visos taršos būtent sukuriama keliuose. Todėl siekiant sumažinti taršą, visame pasaulyje stengiamasi sumažinti taršių automobilių kiekį. Vienas iš būdų – pereiti prie elektromobilių. Šiuo metu Lietuvoje turime registruotų apie 1,8 mln. transporto priemonių, tad Lietuva yra pakankamai automobilizuotas kraštas ir taršos mažinimas yra aktualus.

  Perėjimas prie elektromobilių bus lėtas, tačiau neišvengiamas. Skirtumas tik tas, jog šiuo metu yra galimybė pasinaudoti subsidijomis, kompensacijomis už įsigyjamą elektromobilį. Ar tokia galimybė išliks vėliau – prognozuoti sunku. Šiuo metu kompensacijos elektromobilių įsigyjimui teikiamos tiek fiziniams asmenims, tiek juridiniams asmenims.

  Vis daugiau žmonių pasinaudoja galimybe gauti kompensaciją už įsigytus elektromobilius, tad šios progos nepraleiskite ir jūs!

   

  Kiek skirta pinigų EV įsigijimo skatinimui 2022 metais?

  Straipsnio rašymo metu, t.y. pirmomis 2022 metų pavasario dienomis, vis dar vyksta kvietimas teikti paraiškas subsidijoms, kuris buvo paskelbtas 2021.05.17. Pradžioje numatytas iki metų pabaigos, šiuo metu paraiškų priėmimas pratęstas iki 2022.06.01 arba kol pakaks lėšų. Tikėtina, jog metų pabaigoje bus paskelbtas naujas kvietimas paraiškoms teikti, tačiau Susisiekimo ministerija kol kas tokios informacijos neskelbia. Vos tik pasirodys atnaujinta informacija, ją papildysime ir mūsų tinklaraštyje.

  Visgi, galime paskaičiuoti, kiek dar liko pinigų 2022 metų pirmam pusmečiui, elektromobilių įsigijimo skatinimui.

   

  Fiziniams asmenims

  2021 metais gegužę paskelbus kvietimą teikti paraiškas gauti kompensaciją elektromobilio įsigijimui, numatytas biudžetas finansavimui buvo 6 milijonai eurų. Per 2021 m. įsigyti 1275 elektromobiliai už 4 668 500 Eur paramos sumą. Taigi 2022 metų pirmąjį pusmetį gali būti suteikia paramos elektromobilių įsigijimui už 1 331 500 Eur.

   

  Juridiniams asmenims

  Bendras kvietimui numatytas finansavimas yra 5 000 000 Eur. Per 2021 m. pateiktos 162 paraiškos, įsigyta arba planuojama įsigyti 384 elektromobilius už 2 898 400 Eur paramos. Taigi 2022 metų pirmajam pusmečiui dar yra likę 2 398 400 Eur.

   

  įkrovimo laidai

   

  Kokio dydžio kompensacija skiriama elektromobilio įsigijimui?

  Kompensacijos dydis priklauso nuo to ar skiriama fiziniam, ar juridiniam asmeniui, bei ar įsigyjamas naujas ar naudotas elektromobilis.

   

  Fiziniams asmenims

  Kompensacinės išmokos dydis vienam pareiškėjui už įsigytą naudotą elektromobilį yra 2500 Eur, už įsigytą naują elektromobilį - 5000 Eur.

   

  Juridiniams asmenims

  Skiriama parama už įsigytą naują elektromobilį: M1 arba N1 klasės - 4 000 Eur subsidija, o už įsigytą naują M2 arba N2 klasės elektromobilį - 10 000 Eur subsidija.

   

  Taršaus automobilio sunaikinimas

  Tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims skiriama papildoma 1000 Eur kompensacija, jei sunaikinama sena bei tarši transporto priemonė ir įsigyjamas elektromobilis.

   

  Kaip gauti subsidiją elektromobiliui?

  Paraiškos gauti kompensaciją už elektromobilio įsigijimą yra teikiamos per APVIS sistemą(Aplinkos projektų valdymo informacinė sistema). Ten taip pat pateikiama visa reikalinga informacija, pradedant nuo to kokios paraiškos šiuo metu priimamos, kokios sąlygos ir kokios procedūros. Informacija kinta, paraiškų pateikimo laikas gali būti pratęstas arba sutrumpintas jei neliks biudžeto finansavimui. Visa oficiali ir teisinga informacija pateikiama APVIS portale. Todėl prieš bet kokius veiksmus ir planus, pirmiausiai atidžiai išnagrinėkite informaciją APVIS sistemoje.

  įkrovimo stotelė

   

  Pagal šiuo metu galiojančias taisykles ir tvarkas, elektromobilis turi atitikti šiuos reikalavimus, jei fizinis asmuo nori gauti kompensaciją už jo įsigijimą.

  • Elektromobilis – M1 klasės transporto priemonė, kurioje energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio.
  • Pareiškėjas įsigijęs elektromobilį jį įregistruoja savo vardu, o įsigijęs lizingo būdu - tampa elektromobilio valdytoju.
  • Pareiškėjo elektromobilio registracijos liudijime privalo būti nurodyta pirmoji registracijos data arba modelio metai, pirmosios registracijos Lietuvoje data.
  • Naujas elektromobilis - nuo kurio pirmosios registracijos datos (B) iki transporto priemonės registracijos jos valdytojo vardu datos (I.1) praėję ne daugiau kaip 6 mėnesiai ir registracijos valdytojo vardu data yra ne ankstesnė kaip 2021 m. vasario 2 d.
  • Naudotas elektromobilis – kurio pirmosios registracijos data (B) 2016 m. balandžio 2 d. arba vėlesnė, arba modelio metai 2016 m. arba vėlesni (B.2), o pirmosios registracijos Lietuvoje data (B.1) ne ankstesnė kaip 2021 m. vasario 2 d.

  Kalbant apie juridinius asmenis, reikalavimai elektromobiliams yra šie:

  • Įsigytos M1, M2, N1, N2 klasės tik elektra varomos transporto priemonės, kur energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama tik iš elektros energijos kaupiklio. Tik elektra varomos transporto priemonės CO2 emisija turi būti 0 g/km.
  • Pareiškėjas pagal einamųjų metų kvietimą paraišką gali teikti tik vieną kartą.
  • Transporto priemonė su tuo pačiu identifikavimo numeriu (VIN) gali būti kompensuojama tik vieną kartą;

  Juridinių asmenų įsigyjamoms transporto priemonėms yra ir daugiau specifinių reikalavimų, tačiau šioje vietoje nesiplėsime, visa informacija prieinama APVIS sistemoje.

   

  Ką dar verta žinoti?

  Kadangi vis dažniau žmonės sąmoningai renkasi kuo mažiau taršią transporto priemonę, išpopuliarėjo hibridinės transporto priemonės. Natūraliai kyla klausimas ar teikiamos kompensacijos hibridams įsigyti? Deja, atsakymas – ne. Kaip jau buvo minėta, kompensacijos teikiamos transporto priemonėms, kuriose energija mechaniniam judesiui atlikti tiekiama TIK iš elektros energijos kaupiklio. Tinkamas elektromobilis kompensacijai gauti yra tas, kurio registracijos liudijimo „P.3 Degalų tipas arba galios šaltinis“ laukelyje nurodyta tik elektra. Taigi kompensuojamas tik pilnai elektrinių transporto priemonių įsigyjimas.

   

  įkrovimo stotelė

  Kitas punktas, kurio dažnai nepastebi mėgstantys dažnai keisti automobilius – gavus kompensaciją už įsigytą elektromobilį, jį privaloma išlaikyti kelis metus savo nuosavybe prieš parduodant. Naują reikia išlaikyti 4 metus, naudotą – 2 metus.

  Verta pastebėti ir tai, jog perkantys naujus elektromobilius, užsako juos iš anksto, t.y. įsigyja dar nepagamintus. Kyla klausimas kaip gauti kompensaciją, jei automobilio dar nėra, jis tik surinkinėjamas gamykloje?Atsakymas paprastas – kompensacija suteikiama pateikus paraišką kai JAU automobilis registruotas jūsų vardu. Tai reiškia, kompensacijos iš anksto negausite.

   

  Ir pabaigai

  Elektromobiliai yra ateitis. Tuo tarpu ore tvyranti tarša yra dabartis. Norint greičiau sustabdyti taršos didinimą, svarbu pereiti prie švaresnių transporto priemonių. O jei dar norite ir sutaupyti – pasinaudokite kompensacija elektromobilio įsigijimui 2022 metais.

    

 •