Kaip prailginti elektromobilio akumuliatoriaus tarnavimo laiką?

  • Kaip prailginti elektromobilio akumuliatoriaus tarnavimo laiką?

    Publikavimo data 2024.09.21 d

    Kaip prailginti elektromobilio akumuliatoriaus tarnavimo laiką?

    Elektromobilio (EV) akumuliatorius yra vienas svarbiausių ir brangiausių šios transporto priemonės komponentų. Nenuostabu, kad daugeliui vairuotojų kyla klausimas, kaip išlaikyti jo efektyvumą ir maksimalų tarnavimo laiką.

    Ekspertų teigimu, laikantis kelių paprastų, bet veiksmingų taisyklių, tai padaryti tikrai įmanoma. Kaip rūpintis EV akumuliatoriumi ir kokių klaidų vengti? Atsakome!
    Kiek laiko tarnaus akumuliatorius?
    Įprastai elektromobilių gamintojai baterijoms suteikia nuo 8 iki 10 metų arba iki 160 000 kilometrų garantijas.

    Vis dėl to tai – tik preliminarūs skaičiai. Daugeliu atvejų akumuliatorius tarnauja ilgiau nei garantinis laikotarpis, priklausomai nuo to, kaip atsargiai jis buvo eksploatuojamas. Su laiku, baterijos efektyvumas mažėja, tačiau tai vyksta palaipsniui. Po 10 metų galima tikėtis, kad baterija vis dar išlaikys apie 70-80% savo pradinės talpos.

    Tai reiškia, kad net jei po garantinių 160 000 kilometrų baterija praranda dalį pajėgumo, ji vis dar gali išlaikyti pakankamą našumą tolesnėms jūsų kelionėms

    Elektromobilių baterijos yra skirtos atlaikyti tam tikrą įkrovimo ciklų skaičių. Dauguma modernių baterijų atlaiko nuo 1500 iki 2000 įkrovimo ciklų. Vienas įkrovimo ciklas dažniausiai leidžia nuvažiuoti apie 300 kilometrų: tai sudaro apie 450 000 kilometrų bendro nuvažiuojamo atstumo per visą baterijos tarnavimo laiką.
    Pavyzdžiui, „Citroën ë-C4“ turi 50 kWh bateriją, kurią įkrovus tokio paties galingumo greito įkrovimo stotelėje nebus didelės žalos, ir šis procesas leidžia nuvažiuoti daugiau nei 300 kilometrų.

    4 akumuliatoriaus priežiūros patarimai

    1. Venkite pilnų įkrovimų ir iškrovimų

    Nors gali atrodyti logiška išnaudoti visą baterijos talpą, pilnas EV įkrovimas iki 100% ir iškrovimas iki 0% nėra geriausias pasirinkimas, jei siekiate prailginti akumuliatoriaus tarnavimo laiką.

    Specialistai pastebi, kad toks ciklas sukelia didesnę apkrovą baterijai ir gali neigiamai paveikti jos ilgaamžiškumą.
    Rekomenduojama elektromobilį laikyti įkrautą tarp 20% ir 80%. Kai akumuliatoriaus įkrovimas išlieka šiuose rėmuose, sumažėja įtampa elektrodams, todėl mažiau nusidėvi baterijos komponentai ir potencialiai pailgėja jos tarnavimo laikas.

    2. Kai tik įmanoma, teikite pirmenybę lėtam akumuliatoriaus įkrovimui.

    Baterijos degradacija tiesiogiai priklauso nuo įkrovimo ciklų skaičiaus. Kiekvieną kartą įkraunant ir iškraunant bateriją ji po truputį nusidėvi. Tačiau ne visi įkrovimo metodai veikia vienodai.

    Greitasis įkrovimas yra itin patogi elektromobilių funkciją. Vis dėlto, jeigu juo naudojamasi nuolat, yra rizika neigiamai paveikti akumuliatorių. Dažnas greito įkrovimo funkcijos naudojimas spartina baterijos senėjimą, nes greitas įkrovimas sukelia didesnį šilumos kaupimąsi.

    Šiluma yra vienas pagrindinių veiksnių, kuris mažina baterijos efektyvumą, todėl patariama dažniau naudoti lėtą įkrovimą, kuris mažiau kenkia baterijai. Jis leidžia baterijai pamažu pasiekti tinkamą įkrovimo lygį, išvengiant šilumos pertekliaus. Dėl to sumažinama greito nusidėvėjimo rizika ir pailginamas akumuliatoriaus tarnavimo laikas.

    3. Venkite ekstremalių temperatūrų

    Tiek šaltis, tiek karštis gali turėti reikšmingą neigiamą poveikį elektromobilio baterijai. Karštas oras, ypač vasarą, gali pavojingai padidinti baterijos temperatūrą. Šaltis irgi nėra gerai – itin žemos temperatūros mažina baterijos pajėgumą ir gali padaryti ilgalaikę žalą.

    Dauguma šiuolaikinių elektromobilių turi integruotas termoreguliacines sistemas, kurios padeda išlaikyti optimalią baterijos temperatūrą. Tačiau papildoma apsauga nepakenks: stenkitės parkuoti automobilį vėsioje vietoje vasarą ir šildomoje vietoje žiemą. Taip pat galite naudoti akumuliatoriaus pašildymo ar aušinimo funkcijas, jei jūsų elektromobilis jas turi.

    4. Vairuokite atsakingai.

    Staigūs pagreitėjimai ir stabdymai sukelia didelę momentinę apkrovą baterijai, ilgainiui sumažina akumuliatoriaus našumą ir pagreitina nusidėvėjimą.
    Geriausia laikytis tolygaus ir nuosaikaus vairavimo stiliaus – išlaikykite pastovų greitį, vengti staigių pagreitėjimų ir stabdykite švelniai.

    Regeneracinė stabdymo sistema, kuri yra daugumoje šiuolaikinių elektromobilių, taip pat padeda pailginti baterijos veikimo laiką, nes stabdant atgaunama energija yra „grąžinama“ atgal į bateriją.

      

  •