Elektromobilių įkrovimas namuose: kaip tai veikia?
-
Vis daugiau elektromobilių sutinkame keliuose. Automobilių gamintojai deklaruoja perėjimą prie elektromobilių gamybos. Valstybės, įskaitant Lietuvą, kuria skatinimo planus, kaip padėti vairuotojams greičiau persėsti prie elektromobilių vairo. Siekis riboti klimato atšilimą, mažinti aplinkos taršą ir pereiti prie atsinaujinančių energijos šaltinių, nukreipė visų žvilgsnius būtent į elektromobilius, nes jie tarsi atsakymas į visus klausimus.
Tačiau elektromobilių vairuotojams, ar planuojantiems jais būti, klausimų tikrai dar kyla. Ypač apie EV įkrovimo infrastruktūrą ir koks būna elektromobilio įkrovimas namuose. Todėl pasistengsime trumpai aptarti svarbiausius ir dažniausiai kylančius klausimus apie elektromobilių įkrovimą namuose ir ko tam reikia.
Ar galima įkrauti elektromobilį prijungus prie įprastos rozetės?
Kiekvieno elektromobilio komplektacijoje yra įkrovimo laidas, kuriuo galima įkrauto elektromobilį įprastoje namų rozetėje. Gamintojų pridedamo įkrovimo laido vienas galas yra tinkamas įjungti į namų rozetę, kito galo jungtis tinkama jūsų įsigytam elektromobiliui. Taigi, jei į rozetę galime įjungti lygintuvą, siurblį ar šaldytuvą, reiškia, į tą pačią galima įjungti ir elektromobilį įkrovimui.
Jei gamintojas laido nepridėjo arba įsigijote naudotą automobilį ir jame nebuvo laido, reikės įsigyti. Jis nėra ypatingai brangus, EV įkrovimo laidai paprastai kainuoja apie 150-200 €.
Ir nors pati idėja atrodo palengvinanti gyvenimą – užtenka turėti laidą ir elektromobilį gali įkrauti bet kur, kur tik yra rozetė, tačiau realybėje tai nėra taip paprasta. Kraunant elektromobilį iš paprastos namų rozetės, procesas trunka labai ilgai, galingesnis elektromobilis net nebus pilnai įkrautas, kol jūs naktį miegosite. Be to, dažnai toks krovimo būdas vadinamas „avariniu“ ir nėra laikomas saugiu naudoti elektromobilio įkrovimui nuolat.
Dėl elektromobilio įkrovimui reikalingos didelės galios ir ilgo krovimo laiko, senesnės elektros instaliacijos neatlaiko apkrovos, perkaista, „išmuša“ saugiklius ir pan. Todėl planuojat reguliariai įkrauti elektromobilį namuose, verta įsirengti elektromobilių įkrovimo stotelę.
Tai nėra brangi investicija, paprastai įkrovimo stotelės kaina svyruoja apie 350 €, tačiau išties palengvina gyvenimą.
Elektromobilio įkrovimo stotelė namams
Elektromobiliai tampa vis galingesni, akumuliatoriai didesnės talpos, tad pilnai įkrauti elektromobilį reikia laiko. Ypač jei kraunant iš paprastos namų rozetės. Tuo tarpu specializuotos įkrovimo stotelės leidžia naudoti didesnę elektros srovę ir taip greičiau įkrauti elektrinę transporto priemonę. Tuo pačiu tai darant saugiai.
Planuojantiems įsirengti EV įkrovimo stotelę namuose reikia apsvarstyti kelis niuansus. Pirma, kurioje vietoje įrengti. Geriausia vieta – garažas. Pagalvokite kaip parkuojate automobilį, kurioje vietoje ir kaip jis pastatytas. Tuomet įrengus stotelę įsitikinkite, jog įkrovimo laido ilgis yra pakankamas pasiekti elektromobilį.
Jei neturite garažo, galima įkrovimo stotelę įrengti ir kieme ant sienos ar specialiai įrengtos vietos. Įrengiant lauke, įsitikinkite, jog tiek stotelė, tiek įkrovimo laidas jei perkamas atskirai, yra atsparūs besikeičiančioms oro sąlygoms. Vieni prietaisai yra labiau atsparūs nei kiti, tad verčiau rinktis tokius, kuriuos pervažiavus automobiliu (laidą, ne stotelę) jam nieko neatsitiks, o lietus nebus kliūtis naudotis.
Būkite toliaregiški. Jei įprastai namuose yra du automobiliai, tačiau kol kas tik vienas iš jų elektromobilis, greičiausiai kelių metų bėgyje ir antrasis bus elektromobilis. Tad iš karto pasirūpinkite įkrovimo stotele dviems automobiliams ir pasirinkite stotelės įrengimo vietą ten, iš kur galėtų pasiekti abu automobilius.
Jeigu naudojate dviejų tarifų elektros energiją, tuomet logiška būtų pasirinkti stotelę ar specialius priedus, leidžiančius nustatyti kada pradėti elektromobilio įkrovimo procesą. Jei naktinis tarifas yra pigesnis, natūralu, jog norėsite pradėti įkrovimą tuomet, kai prasideda naktis.
-