Kas yra WLTP ir kuo jis svarbus?
Jei paskutiniu metu domėjotės pirkti automobilį ar tiesiog skaitėte įvairius aprašymus, įvertinimus ir automobilių apžvalgas, turėjote pastebėti, jog kalbant apie kuro sąnaudas ir efektyvumą pradėtas naudoti terminas WLTP. Ir jis bus sutinkamas vis dažniau, tad pasidomėkime kas tai ir kuo jis svarbus?
WLTP apibrėžimas
Pradėkime nuo šifravimo, ką reiškia šios keturios raidės.
WLTP yra frazės anglų kalba trumpinys: Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure. Lietuviškai tai būtų verčiama kaip: pasauliniu mastu suderinta lengvųjų automobilių bandymų procedūra.
WLTP - tai yra naujausias bandymų procesas, skirtas naujų automobilių degalų sąnaudoms, elektrinių transporto priemonių nuvažiuojamam atstumui ir išmetamųjų teršalų kiekiui matuoti.
Tai yra laboratorinis bandymas, kuris turi būti atliktas su visais naujais lengvaisiais automobiliais, kad galima būtų tiksliai nustatyti oficialius degalų sąnaudų ir emisijų duomenis. Šis metodas įsigaliojo 2017 m., ir pakeitė ankstesnį NEDC testą, kuris buvo taikomas nuo devintojo dešimtmečio.
Kodėl prireikė šio pokyčio? Prioritetas buvo pristatyti naują transporto priemonių bandymo metodą, kuris labiau atitiktų tai, kaip automobiliai bus naudojami vartotojų, todėl būtų gauti tikslesni ir labiau tikrovę atitinkantys degalų sąnaudų ir išmetamųjų teršalų duomenys.
Į ką žvelgia ši bandymų procedūra?
Standartizuota WLTP bandymų procedūra yra skirta imituoti vidutinę automobilio kelionę ir vyksta ant važiuoklės dinamometro, plačiau žinomo kaip „riedėjimo kelias“. Bandomąją kelionę sudaro šie etapai:
• Pagreitis,
• Stabdymas,
• Stovėjimas.
Papildomi dalykai, į kuriuos atsižvelgiama bandymo metu:
• Pasipriešinimas riedėjimui,
• Aerodinamika,
• Skirtingi variklio ir pavarų dėžės deriniai.
• Papildoma įranga.
Paprastai transporto priemonių bandytojai testuoja lengviausią ir sunkiausią lengvojo automobilio modelio variantą, tada taiko matematinę formulę, kad nustatytų likusio diapazono sunaudojimo rodiklius.
Kiekviena transporto priemonė praeina identišką bandymų ciklą, todėl klientai gali lengvai palyginti panašaus tipo transporto priemones.
Elektromobilių WLTP
Elektromobiliai taip pat yra tikrinami kaip ir visi tradiciniai automobiliai. Tačiau žinoma, pagal specifiką labiausiai dominantys skaičiai yra šiek tiek kiti.
Kalbant apie elektromobilius, siekiama apskaičiuoti elektros suvartojimo normą ir bendrą nuvažiuojamą atstumą.
Taip pat yra naudojamas antrasis įvertinimas, žinomas kaip „City“ (liet. miesto) variantas. Tai skaičius nurodantis atstumą, kurį galite tikėtis įveikti važiuodami mieste, kur greitis mažesnis ir energijos sąnaudos yra mažesnės.
Oficialūs po WLTP bandymų pateikiami skaičiai, iš esmės laikomi itin tiksliais, nors kai kurie elektromobilių vairuotojai teigia, kad galite tikėtis pasiekti vidutiniškai 10 % mažesnį rezultatą, nei sakoma bandymo rezultatuose.
Ką tai reiškia jums?
Apie pokyčius ir naujus standartus žinoti būtina, tačiau ar jie daro realią įtaką jūsų pasirinkimui perkant automobilį? Greičiausiai ne.
Visgi tai yra svarbu. Nauji bandymų standartai leis tiksliai išmatuoti išmetamųjų teršalų kiekį, degalų sąnaudas ir atstumą.
Atminkite, kad WLTP bandymuose gauti skaičiai paprastai yra didesni nei ankstesnių NEDC duomenų, tačiau taip yra todėl, kad jie yra tikslesni. Bandymų rezultatai yra ypač svarbūs perkant EV, nes jie atspindi realų kiekvienos transporto priemonės nuvažiuojamą atstumą.
Visada atkreipkite dėmesį lygindami duomenis iš skirtingų šaltinių, kad tai būtų to paties standarto duomenys, kitaip palyginimas bus bevertis.