Kaip įkraunami elektromobiliai ir kokį atstumą jie nuvažiuoja?

Kaip įkraunami elektromobiliai ir kokį atstumą jie nuvažiuoja?
 

Vis daugiau elektromobilių rieda mūsų gatvėmis. Ir nors iš pradžių atrodė, jog jie bus tik retenybė ir egzotika, visgi panašu, jog netrukus taps realybe. Daugelis pasaulio šalių pasirašo sutartis, nutarimus ir sprendimus, kurie apriboja dyzeliu ar benzinu varomų automobilių gamybą ir atveria duris ekologiškiems ir labiau aplinką tausojantiems elektromobiliams.

Tad dabar yra pats laikas pradėti domėtis elektromobiliais. Šiame straipsnyje aptarsime porą svarbiausių niuansų ir temų susijusių su elektromobiliais – kaip jie įkraunami ir kokį atstumą galima nuvažiuoti.

 

Kaip įkrauti elektromobilį namuose?

Tiesiog paimi ir įkiši laidą į namų rozetę – tikrai esate girdėję tokį įkrovimo būdą. Tačiau, deja, tai ne visada taip paprasta. Jei turite garažą ar bent privažiavimą ir galite pastatyti automobilį šalia savo namo, galite jį prijungti tiesiai prie savo elektros tinklo.

Problema tame, kad tai lėtas įkrovimo būdas. Visiškai įkrauti tuščią akumuliatorių užtruks ne vieną valandą, žinoma, atsižvelgiant į tai, koks akumuliatorius ir koks elektromobilis. Tikėtina, kad įkrovimas užtruks mažiausiai 8 - 14 valandų, tačiau jei turite didesni, naujesnį ir galingesnį elektromobilį, gali tekti laukti ir daugiau nei 24 valandas iki pilno akumuliatoriaus įkrovimo.

Patogesnis pasirinkimas yra įdiegti greitojo įkrovimo stotelę namuose. Su stotele pilnas elektromobilio akumuliatorius įkraunamas per iki 12 valandų (kitaip tariant, pernakt), žinoma, vėlgi priklauso nuo elektromobilio techninių parametrų.

Įrengti stotelę rekomenduojama ne vien tik dėl akumuliatoriaus įkrovimo greičio. Elektros instaliacija ir paprastos rozetės nėra pritaikytos tokiam intensyviam ir galingam akumuliatorių krovimui, todėl dažnai tiesiog susvyla laidai, liaudiškai kalbant.

Išeitis – speciali elektromobilių įkrovimo stotelė. Apie tai, kodėl ji reikalinga, esame plačiau rašę straipsnyje Kodėl namams reikalinga įkrovimo stotelė elektromobiliui?

 

Ką daryti, jei neturite garažo ar privažiavimo prie namo?

Jei galite rasti stovėjimo vietą šalia namų ribų, galite iš pasiekiamos rozetės (stotelės) nutiesti kabelį iki akumuliatoriaus. Tačiau turėtumėte įsitikinti, kad uždengėte laidus ir žmonės eidami neužkliūtų.

Žinoma, jei gyvenate daugiabutyje ir automobilį dažniausiai parkuojate 100 metrų nuo namo, tai tikrai nėra variantas.

 

Viešos elektromobilių įkrovimo stotelės

Daugelis savivaldybių bei privačių verslininkų investuoja bei nuolat plečia viešų įkrovimo stotelių tinklą. Jums tereikia turėti įkrovimo laidą ir jau galite naudotis tokia įkrovimo stotele. Dabar daugelyje naujų elektromobilių yra įdiegtos programos, nukreipiančios jus į artimiausią įkrovimo tašką. Jei ne, yra daugybė svetainių ir programėlių, kurios atliks šį darbą ir nukreips į artimiausią stotelę.

Viešomis įkrovimo stotelėmis naudotis yra gana paprasta, tačiau yra daugybė skirtingų operatorių, todėl norint jomis naudotis dažnai reikia būti registruotu nariu, turėti aplikaciją mobiliame telefone ar susimokėti.

Laimei, kol kas daugeliu stotelių galima naudotis nemokamai ribotą laiką.

Daugelyje įkrovimo stotelių reikalingi elektromobilių įkrovimo laidai, tad būkite tikri, jog visada turite reikiamus ir jūsų elektromobiliui tinkančius laidus.

Keletas gamintojų, pavyzdžiui, Tesla, siūlo prieigą prie supergreitų įkrovimo stotelių (Tesla Supercharger). Jose galima labai greitai įkrauti, 80 % akumuliatoriaus galite gauti vos per 30 minučių - maždaug tiek laiko užtrunka nueiti į tualetą ir nusipirkti bei išgerti puodelį kavos. Deja, Lietuvoje kol kas nėra šio įkrovimo stotelių tinklo, tačiau įkrauti Tesla elektromobilių nėra problemų. Tiesiog reikia turėti Tesla adapterį ir jau galima naudotis bet kuria įkrovimo stotele.

įkrovimo stotelė

 

Kaip toli gali nuvažiuoti elektromobilis pilnai įkrautu akumuliatoriumi?

Kaip ir galima tikėtis, nuvažiuojamas atstumas priklauso nuo to, kokį automobilį įsigysite. Pagrindinė taisyklė - kuo naujesnis, galingesnis elektromobilis, tuo toliau jis nuvažiuoja. Atstumas taip pat priklauso ir nuo to, kaip vairuojate savo automobilį. Jei vairuosite greitai, agresyviai, nuvažiuosite daug mažiau kilometrų nei nurodyta šiame sąraše. Tuo tarpu atsargūs, tvarkingi vairuotojai turėtų išspausti dar daugiau kilometrų iš savo transporto priemonių.

Apytikslis elektromobilių nuvažiuojamas atstumas pilnai įkrautu akumuliatoriumi:

• Honda e – 201 km
• BMW i3 120Ah – 293 km
• Hyundai IONIQ – 310 km
• Vauxhall Corsa e- 336 km
• Nissan Leaf e+ - 384 km
• Renault Zoe – 394 km
• Tesla Model 3 SR+ - 409 km
• Kia e Niro – 453 km
• Jaguar I-Pace – 470 km
• Tesla Model 3 LR – 560 km

 

Kaip ilgai veikia baterija?

Vėlgi, viskas priklauso nuo to, kaip prižiūrite savo elektromobilį. Dauguma elektromobilių akumuliatorių yra gaminami ličio pagrindu, kaip ir mobiliojo telefono akumuliatoriai. Kaip ir jūsų telefono akumuliatorius, laikui bėgant automobilyje esantis akumuliatorius silpnėja. Tai reiškia, kad taip ilgai neišlaikys įkrovos, o nuvažiuojamas atstumas po įkrovimo sumažės. Jei netinkamai įkraunate akumuliatorių arba bandote įkrauti jį netinkama įtampa, jis greičiau silpsta. Patikrinkite, ar gamintojas siūlo akumuliatoriaus garantiją - daugelis taip daro. Paprastai ji suteikiam nuo 8 iki 10 metų.

Elektromobiliai yra mūsų ateitis ir jų vis daugiau riedės mūsų gatvėmis. Tad domėtis verta jau dabar!

Plačiau apie ateitį ir elektromobilius rašėme straipsnyje Elektromobilių technologija: kokia mūsų automobilių ateitis?
  

  •