Elektromobilių įkrovimas namuose: ką žinoti renkantis stotelę?

Elektromobilių įkrovimas namuose: ką žinoti renkantis stotelę?
 

Jei turite elektromobilį ir kur jį pastatyti namuose (garažas, požeminė parkavimo vieta ar pan.), speciali elektromobilių įkrovimo stotelė namams yra puiki idėja!

Daugumai žmonių lengviausias būdas įkrauti elektromobilio akumuliatorius yra įkrovimo stotelė, ang. wallbox. 90 procentų elektrinių transporto priemonių kraunama namuose. Tačiau naudojant standartinę buitinę elektros rozetę, gali užtrukti daug laiko kol pilnai įkraunate baterijas. Taigi, norėdami paspartinti procesą, daugelis savininkų investuoja į įkrovimo įrenginį, vadinamą wallbox‘ą.

Šias nedideles ir beveik nematomas ant sienos montuojamas (kaip rodo pavadinimas, ang. wall) dėžutes (vėlgi, tai yra pavadinime, ang. box) be didelių rūpesčių galima prijungti prie esamo namų elektros tinklo.

Jums reikės kažkokios nuolatinės stovėjimo vietos ne ant gatvės, o pastate, tačiau iš principo įkrovimo stotelę galima instaliuoti ten kur patogu.

 

Klausimai, į kuriuos turite žinoti atsakymus prieš pradedant rinktis stotelę

1. Kokia turimo elektromobilio krovimo jungtis ir ar planuojama artimiausiu metu keisti elektromobilį?
2. Kurioje elektromobilio vietoje yra krovimo jungtis ir kokio ilgio krovimo kabelio reikės?
3. Kiek elektromobilių vienu metu planuojama krauti?
4. Ar krovimo kabelis netrukdys vaikščiojimui, ar niekas neužklius už jo?
5. Kaip kabelis bus laikomas kol elektromobilis nebus kraunamas?
6. Koks maksimalus elektromobilio krovimo galingumas?
7. Kokie elektros laidai (galingumas) atvesti iki vietos, kur planuojama krovimo stotelė?

Tai tik orientaciniai klausimai, priverčiantys pagalvoti, prieš tiesiog atveriant piniginę.

 

Į ką atkreipti dėmesį renkantis įkrovimo stotelę?

Yra keli niuansai į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis stotelę.

 

Jūsų automobilio įkrovimo greitis

Pirmasis niuansas, į kurį reikia atsižvelgti, yra didžiausias jūsų automobilio įkrovimo greitis. Vidutiniškai jis svyruoja nuo 3,3kWh iki 22kWh. Kuo didesnė kWh per valandą, tuo greičiau įkraunama jūsų baterija. Kuo naujesnis automobilis, tuo greičiau jį galima įkrauti.

 

Įkroviklio įkrovimo greitis

Norint pakrauti automobilį didžiausiu greičiu, jums taip pat reikalinga įkrovimo stotelė. 4 standartinės parinktys yra:

3,3 kW 1 fazė 16 A
7,2 kW 1 fazė 32 A
11 kW 3 fazė 3 x 16 A
22 kW 3 fazė 3 x 25 A

Pakrovimo metu prarandama apie 8 proc. energijos. Tai galite apskaičiuoti, kaip greitai jūsų automobilis bus visiškai pakrautas. Paimkime, pavyzdžiui, elektromobilį Nissan Leaf, kurio baterija yra 36 kWh: 36 + 8% / 3,3 kWh = 11 valandų ir 45 minutes.

 

Dabartinis jūsų elektros šaltinis

Kuo greičiau norite įkrauti, tuo galingesnis turi būti jūsų elektros šaltinis. Priklausomai nuo jūsų elektros instaliacijos, galite įsigyti vienos fazės arba trifazę sieninę įkrovimo stotelę. Vidutiniškai 3,3 kW ir 7,2 kW įkrovimo stotelę galima tiesiogiai įdiegti naudojant esamą elektros instaliaciją. Trijų fazių 11 ir 22 kW sieninėms įkrovimo stotelėms daugeliu atvejų reikia daugiau energijos, nei gali suteikti jūsų standartinė elektros instaliacija. Tai reiškia, kad jūsų elektros tinklo operatorius turi koreguoti jūsų elektros galią.

 

Atsižvelgiant į tris minėtus niuansus, laikas rinktis pagal jūsų pageidavimus

įkrovimo stotelė

 

Norima krauti įprastu greičiu

Jei norite pasirinkti pigiausią variantą, o įkrovimo greitis nėra pats svarbiausias, nes, pavyzdžiui, elektromobilį kraunate tik naktį, kol miegate tuomet jums rekomenduojama rinktis 3,3 kW galios sieninę įkrovimo stotelę.

Norima labai greito įkrovimo

Ar norite maksimaliai išnaudoti savo elektromobilį arba jūsų automobilis leidžia greitą įkrovimą? Tokiu atveju pasirinkite stotelę, kurios maksimalus įkrovimo greitis yra 11 arba 22 kW. Įprastoje buityje gali tekti pritaikyti jūsų elektros instaliaciją, tačiau komerciniuose pastatuose tokia galia būna prieinama.    

Plačiau apie elektromobilių įkrovimo stotelių greičių tipus straipsnyje Kokie yra elektromobilių įkrovimo stotelių tipai

  •